Summer Series Rounds 5 & 6

petef August 14, 2016 Comments Off on Summer Series Rounds 5 & 6

Round 5 saw us tackle the APR up in Whigstreet.

It was a great night with a smashing turnout of 28 riders, the weather was excellent also.

Congrats to Ross, you’ll be bumped up the grouping next time round for that effort!!

Results as follows:

1st – Ross Melville
2nd – Alex Pattison
3rd – Davy Hill (@8min)
4th – Steven Fyfe (@8min)
5th – Adrian Atkinson (@8min)
6th equal – Nico Anelli & Stewart Irving (@10min)
8th – Simon Arnot (@10min)
9th – Peter Forbes (@8min)
10th – Lewis Bruce (@5min)
11th – Pam Irving (@5min)
12th – Peter Flick (@12min)
13th – Euan Ritchie (@12min)
14th – Frances Chester (@12min)
15th – Nienke Oostra (@5min)
16th – Mark Hopkins (@8min)
17th – Michelle Mackay (@5min)
18th – David Cargill (@10min)
19th – Adam Wilson (@5min)
20th – Scott Murray (@12min)
21st – Ingrid Kidd (@10min)
22nd – Neil Raitt (@10min)
23rd – Kaye Banks
24th – Ion Cromar (@5min)
25th – Gary Wood (@8min)
26th – Wendy Milne
27th – Gavin Kydd (@5min)
28th – Helen Collins with a slight detour😜

Round 6 was the 10 mile Club Time Trial Champs on the tricky corkscrew course form Arbirlot.

The weather was wet, windy and altogether miserable however it didn’t put off the 23 riders.

Stewart Irving is the club 10 TT Champ with his wife Pam the female winner!

Stewart took the race by 10 and 13 seconds respectively from Peter Flick and Euan Ritchie.

Pam had a close run contest with Michelle Mackay in the absence of former winner Ingrid Kidd.

No Name Start time Clock time Actual Position

23

Stewart Irving

23:00

47:04

24m 4s

1st

22

Peter Flick

22:00

46:14

24m 14s

2nd

21

Euan Ritchie

21:00

45:17

24m 17s

3rd

11

Lee Jones

11:00

35:55

24m 55s

18

Nico Anelli

18:00

43:01

25m 1s

12

Peter Forbes

12:00

37:10

25m 10s

short course

15

Neil Raitt

15:00

40:36

25m 36s

19

David Miller

19:00

44:42

25m 42s

16

Simon Arnot

16:00

41:43

25m 43s

9

John Tonner

09:00

34:46

25m 46s

short course

7

David Hill

07:00

32:50

25m 50s

17

Mark Reid

17:00

42:51

25m 51s

20

John Smith

20:00

45:54

25m 54s

14

David Stewart

14:00

40:07

26m 7s

10

Mark Hopkins

10:00

37:19

27m 19s

5

Lewis Bruce

05:00

33:11

28m 11s

4

Steve Smith

04:00

32:19

28m 19s

6

Pamela Irving

06:00

34:21

28m 21s

1F

3

Graeme Mitchell

03:00

31:53

28m 53s

2

Michelle Mackay

02:00

31:03

29m 3s

2F

1

Alex Pattison

01:00

30:09

29m 9s

8

John Roberts

08:00

38:39

30m 39s

13

David Cargill

13:00

45:36

32m 36s

long course

Comments are closed.